Kurban Bilincinden Kurtulma Zamanı...

KURBAN BİLİNÇİNDEN KURTULMA ZAMANI, KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN...

Kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’de yazan bilgilere göre ilk “kurban” tecrübesi Hz. İbrahim zamanına uzanmaktadır. Allah’a, oğlu olması için yakaran Hz. İbrahim’in “oğlu olması halinde onu Allah’a kurban edeceğini” söylemesi üzerine kendisine yapılan büyük bir imtihan olarak karşımıza çıkmıştır ilk “kurban”. Kur’an-ı Kerim’de bu olay şöyle tasfir edilmektedir:
 


“İbrahim ‘Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et’ dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, ‘Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin ?’ dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne em olunuyorsa yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.’ dedi. Her ikisi de Allah’a teslim oldular (Allah’ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: ‘Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.’ Dedik ve ona (İsmail’e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim’e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü 0, bizim mümin kullarımızdandır.”
Hz. İbrahim oğlu yerine kendisine gönderilmiş olan kurbanlık hayvanı kesmiştir. Böylelikle de Allah için “insan kurban etmek” gibi kötü bir alışkanlığın önüne geçilmiş, Allah için “kurban kesmek” adeti de günümüze kadar ulaşmıştır ve en önemlisi çok sevdiği en değerli varlığı evladını, nefsini, en yoğun sevgisini beslediği oğlunu Yaratanın sevgisine kurban edebilmesidir. Bunun yanında verilen sözün önemini de anlatan bu hikâyeden insanoğlunun çıkardığı pay karın doyurmak için akıtılacak kan olması oldu yüzlerce yıl.
Nefsimizin beslediği madde bağımızı, yaşamımızı karartacak kadar bağımlı olabileceğimiz tutkularımızı kurban etme zamanıdır KURBAN BAYRAMI. 
Kan, bedenimizde insanlığın ilahi bilgisini taşır. Şu sıralarda bu ilahi bilgiyi sonuçta sadece çıkar için toprağa akıtılmakta. Rabbim bize bunun olmaması için ne güzel bir hikâye ile anlatmış. Benim için bile olsa insan kanı akıtmayın dediği bugünlerde dilerim insanlık bunu anlar.
Bugün bir düşünün; Haddimizi aşacak nelere bağımlıyız, Yaratanın hediyesi yaşamımızı hangi nefsimiz karartıyor, engelliyor. Hangi bağımlılığımız kendimize ve çevremize zarar vermeye başladı. Seviyoruz derken zarar verdiğimiz neler var. Sevginin had aşımı nefsimizin kurbanı olur. Sevgiyi nefse kurban etmeden nefsinizi kurban ediniz. Haddimizi aşamadan sevgiyi yaşamımıza zenginleştirmek üzere katalım. KUTLU BİLİNÇLERE, KUTLU KURBAN BAYRAMLARI…DİLERİM NEFSİNİZİN KURBANLARI YAŞAMINIZA HER TÜRLÜ ZENGİNLİK OLARAK YANSISIN.

Yurdaay Onaran

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!

Gönder